برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.

نورپردازی اماکن ورزشی

نورپردازی فضاهای ورزشی

حتما برایتان پیش آمده است که یک مسابقه ورزشی همانند بازی فوتبال را در شب تماشا کرده باشید. برگزاری این مسابقات در یک استادیوم یا فضای ورزشی در شب نیازمند نورپردازی صحیح این اماکن می باشد. نورپردازی میادین ورزشی بستگی به عوامل مختلفی دارد به طور مثال نوع بازی هایی که در آن محل برگزار می شود در واقع نوع نورپردازی متناسب با رشته ورزشی تغییر می کند. یکی دیگر از عواملی که در نورپردازی اماکن ورزشی باید مورد توجه قرار گیرد این است که آیا قرار است یک باشگاه ورزشی سربسته را نورپردازی نمایید و یا نورپردازی قرار است برای یک استادیوم ورزشی روباز صورت گیرد ؟ یا ممکن است نورپردازی مخصوص مسابقه یا تمرین در یک محوطه انجام شود که در هرکدام از این حالت ها، چراغ ها و روشنایی های متفاوتی استفاده می شود که در ادامه به صورت مختصر هرکدام را بررسی خواهیم کرد.

+
روشنایی مورد استفاده : پروژکتور SMDمشاهده محصولات بیشتر
نورپردازی ورزشی

هدف نورپردازی و روشنایی فضای ورزشی، باشگاه و استادیوم، ایجاد محیطی مناسب برای انجام فعالیت های ورزشی است در واقع محلی که هر چراغ انتخاب می شود باید به گونه ای باشد که برای بازیکنان و یا ورزشکاران ایجاد مزاحمت و خیرگی نداشته باشد. همچنین از سوی دیگر باید به دید خوب برای تماشاچیان نیز توجه کرد.

نورپردازی زمین ورزشی

برای هر ورزشی یک محدوده زمین بازی در نظر گرفته می شود که زمین اصلی است و شامل محوطه ایمنی و حاشیه زمین نیز می شود. در این حالت روشنایی مورد نیاز به نوع ورزش و فاصله تماشاچیان از محل بازی نیز بستگی دارد از آنجایی که زمین های بازی بزرگ هستند به میزان بالایی از نور نیاز دارند پس هم زمان با تامین نور باید به کم مصرف بودن آنها نیز توجه کرد. البته باید المان های نورپردازی به گونه ای و در ارتفاعی نصب شوند که در صورت نیاز به تعمیر آنها بتوان دسترسی لازم به چراغ ها را داشت.

به صورت اصولی برای همه ورزش ها سطح مشخصی از روشنایی باید ایجاد شود و البته این نور به گونه ای باشد که سایه های تیره در حوزه ی دید بازیکنان ایجاد نکند زیرا قطعا نور نامناسب می تواند روی واکنش بازیکنان در زمین تاثیر گذار باشد. یک سیستم روشنایی عالی باید جوانبی فراتر از تنها روشن کردن زمین بازی را در نظر داشته باشد به طور مثال نورپردازی برای پخش تلویزیونی و افرادی که در خانه بازی ها را تماشا می کنند نیز حائز اهمیت است.

+
روشنایی مورد استفاده : پروژکتور و وال واشرمشاهده محصولات بیشتر
نورپردازی زمین ورزشی

برای نورپردازی زمین ورزشی باید حتما ناحیه بندی زمین را به لحاظ نورپردازی انجام داد، این ناحیه بندی شامل سه مورد است :

  • ناحیه اصلی زمین : بخشی از زمین که اصل بازی در آن صورت می گیرد.
  • کل ناحیه : ناحیه اصلی زمین بازی به همراه محوطه اطراف.
  • ناحیه مرجع : ناحیه ای که پارامترهای روشنایی در آن ارزیابی می شوند و برای ورزش های مختلف متفاوت است.

در ادامه عواملی که در نورپردازی زمین ورزشی موثر هستند را مورد بررسی قرار می دهیم.

روشنایی افقی

قسمت عمده از روشنایی زمین ورزشی یا محوطه ورزشی توسط نور افقی تامین می شود که میدان دیدی مناسب را برای بازیکن، تماشاگر و حتی بیننده ها داخل منزل فراهم می کند. این نور در واقع به تشخیص بازیکنان و اشیا در قسمت های مختلف زمین کمک می کند. معمولا برای مسابقات ورزشی که پخش تلویزیونی ندارند یک نور افقی متوسط مورد نیاز است ولی در مسابقاتی که پخش تلویزیونی دارند روشنایی عمودی مهم تر از روشنایی افقی است. البته باید توجه داشت که برای اطمینان از روشنایی متعادل تصویر تلویزیون نسبت بین روشنایی عمودی و افقی باید مطابقت داشته باشد.

روشنایی عمودی

برای ایجاد یک روشنایی عمومی مناسب باید از روشنایی های عمودی نیز استفاده کرد. برای تضمین دید بهینه و همچنین امکان شناسایی چشم بازیکن از هر جهت باید روشنایی عمودی را حداقل در ارتفاع 1.5 متری انجام داد. تجربه های نورپردازی نشان می دهد که رابطه ای مثبت و کارآمد بین نورپردازی عمودی و افقی وجود دارد.

+
روشنایی مورد استفاده : پروژکتور COBمشاهده محصولات بیشتر
نورپردازی استادیوم و اماکن ورزشی

روشنایی یکنواخت و غیرخیره کننده

یکی از مواردی که باید در نورپردازی اماکن ورزشی مورد توجه قرار گیرد اطمینان حاصل کردن از یکنواختی نور است که کمک می کند نور در ارتفاع مناسبی نصب شود و ایجاد خیرگی و آزار چشمی برای بازیکنان نداشته باشد.

نورپردازی سالن ورزشی

برای نورپردازی سالن های ورزشی به دلیل وسعتی که دارند باید از تعداد روشنایی های زیادی جهت تامین نور استفاده کرد لذا لازم است که هزینه های نورپردازی و نگه داری چراغ ها نیز در نظر گرفته شود. امروزه برای این امر از چراغ های ال ای دی یا پنل های LED کم مصرف برای نورپردازی باشگاه ها و سالن های ورزشی استفاده می شود. البته به دلیل داشتن سقف بلند در این فضاها از چراغ های پروژکتوری نیز می توان بهره برد که هم نور قابل تنظیم دارند و هم می توانند روشنایی قوی در محیط ایجاد کنند. نکته ای که در نورپردازی اماکن ورزشی باید مد نظر قرار دهید این است که معماری فضا، متریال استفاده شده و محوطه ای که قرار است نورپردازی شود از اهمیت بالایی برخوردار است. و این موارد در انتخاب تجهیزات نورپردازی تاثیرگذاری بالایی دارد. به طور مثال نورپردازی یک باشگاه ورزشی که در زیرزمین یک ساختمان قرار دارد با نورپردازی محوطه ای که به صورت مخصوص و با تهویه خاص و پنجره های رو به بیرون برای باشگاه در نظر گرفته می شود کاملا متفاوت است.

چراغ سالن ورزشی باید خیرگی کم و نوری یکنواخت بدون ایجاد پرش و لغزش ایجاد کند تا فضایی بدون تنش برای ورزشکاران فراهم آورد. البته در سالن های ورزشی معمولا پنجره های بزرگی وجود دارد که عمل تهویه هوا را انجام می دهند که در این حالت استفاده از نور طبیعی در روز بسیار مطلوب است. در سالن ها و باشگاه های ورزشی از آنجایی که ورزش های مختلفی انجام می شوند ممکن است به نورپردازی های متفاوتی نیاز داشت به همین دلیل بهتر است از یک سیستم کنترل روشنایی هوشمند بهره برد تا بتوان نور را در هر سطحی کنترل کرد.

+
روشنایی مورد استفاده : پنل 60*60 روکار و توکارمشاهده محصولات بیشتر
نورپردازی باشگاه و سالن ورزشی

برای هر ورزشی باید تجهیزات نورپردازی در جای درست خود قرار گیرند به طور مثال لامپ مناسب سالن ورزشی والیبال و بسکتبال باید خارج از زمین و دور از دید قرار گیرد تا هم از برخورد توپ مصون باشد و هم برای بازیکنانی که به بالا نگاه می کنند مشکلی ایجاد نکند.

چه نوع چراغ هایی را برای روشنایی ورزشگاه ها انتخاب نمایید ؟

چراغ های استادیومی معمولا پروژکتورها و چراغ های قدرتمندی هستند که معمولا در ارتفاعات بلند نصب می شوند. این چراغ زاویه تابش نور کمی دارند که سبب می شود شدت نور بیشتری را در فضا منتشر سازند. چراغ های استادیومی را می توان در ارتفاعات مختلف بسته به نوع سالن ورزشی نصب کرد. زاویه تابش نور در این چراغ ها هم بر اساس ارتفاع تغییر می کند.

پروژکتورها یکی از پرکاربردترین وسایل تامین کننده نور مکانهای مورد نظر هستند. امروزه انواع مختلفی از پروژکتورها، با تکنولوژی های متفاوتی تولید می شوند و یکی از پرکاربردترین و به روزترین فناوری هایی که در تولید پروژکتور ها استفاده می شود، COB می باشد که تعداد زیادی ال ای دی روی یک بورد قرار می گیرند و با روشن شدن به صورت هسته نورانی دیده می شوند. یکی دیگر از مزایای استفاده از پروژکتورهایCOB ، علاوه بر نوردهی بالا، ضریب بازگردان رنگ و طول عمر خوب این محصولات می باشد که باعث افزایش کاربرد این فناوری درتجهیزات نورپردازی شده است.

+
روشنایی مورد استفاده : پروژکتور LEDمشاهده محصولات بیشتر
انواع پروژکتور اماکن ورزشی

نوع دیگری از پروژکتورهایی که در نورپردازی ورزشی مورد استفاده قرار می گیرند، پروژکتورهای متال هالید و بخار سدیم هستند که این پروژکتورها دارای توان و شدت نور بالایی می باشند و البته به نسبت انواع ال ای دی دارای مصرف انرژی بالاتری نیز می باشند.

شما می توانید جهت خرید تجهیزات نورپردازی سالن های ورزشی و یا مشاوره جهت انجام طراحی نورپردازی اماکن ورزشی با کارشناسان ما در لایت هوم در ارتباط باشید.

ادامه مطلب
سوالات متداول
<
>

فروش ویژه

تلفن تماس

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به حساب کاربری