چراغ ضد انفجار و ضد حرارت

راهنمای خرید

چراغ ضد انفجار و چراغ ضد حرارت

چراغ ضد انفجار را می توان در واقع یکی از انواع چراغ های صنعتی و کارگاهی در نظر گرفت که در مناطق مستعد انفجار مورد استفاده قرار می گیرند. این چراغ ها به گونه ای طراحی شده اند که در زمان اتصال کنتاکتها هیچ گونه جرقه ای بین آنها ایجاد نمی شود. حتی در صورتی که جرقه ایجاد شود کمپرس محترق شده به فضای بیرون راه پیدا نمی کند و باعث انفجار محیط نمی شود. چراغ های ضد انفجار صنعتی در واقع باید در معادن و یا مکان هایی که احتمال نشت گاز و یا بخارهای شیمیایی خطرناک وجود دارد حتما به کار برده شوند. زیرا افرادی که در این مکان ها مشغول به کار هستند دائما در معرض خطر انفجار و یا آتش سوزی خواهند بود به همین دلیل باید از تجهیزات مناسب در این فضاها استفاده گردد.

چراغ ضد انفجار چگونه ساخته می شود ؟

ساخت چراغ های ضد انفجار با چراغ های معمولی کاملا متفاوت است و باید حتما این چراغ ها دارای معتبر ترین گواهینامه ها و استانداردها باشند. همچنین قبل از شروع به فعالیت باید این چراغ ها مورد تست ها و آزمایش های گوناگون قرار بگیرند تا کاربری درستی را ارائه دهند. چراغ ضد انفجار معمولا از یک لنز یا شیشه به شدت مقاوم ساخته می شود که درون یک قاب ضخیم فولادی یا آلومینیومی قرار می گیرند. به همین دلیل این چراغ ها در شرایط سخت می توانند مورد استفاده قرار گیرند و با جلوگیری از ترک خوردگی از بروز انفجار در مکان های مستعد آتش سوزی یا انفجار جلوگیری کنند.

ساخت و انتخاب چراغ های صنعتی نیازمند بررسی های دقیق و کارشناسانه است. زیرا باید به محیط های مستعد خطر کاملا واقف بود و درک دقیقی از خواص و خصوصیات فنی غبارها، مایعات، گازها و بخارهای قابل اشتعال داشت تا بتوان تعیین کرد کدام نوع چراغ برای چه فضایی قابل استفاده است.

چراغ های ضد انفجار

بررسی انواع چراغ ضد حرارت و انفجار

چراغ های ضد انفجار دارای انواع مختلفی هستند که بر اساس شکل و ساختار و کاربردی که دارند در مدل های مختلفی تولید می شوند. شرکت های مختلف روشنایی هم ایرانی و هم خارجی اقدام به تولید انواع چراغ های ضد حرارت و ضد احتراق نموده اند. به طور مثال چراغ ضد انفجار واروم Warom یکی از شاخص ترین برندها در زمینه تولید این محصولات است. در بین تولید کنندگان ایرانی نیز چراغ ضد انفجار مازی نور نیز در دسته محصولات پر فروش در این زمینه قرار دارد. البته برندهای دیگر مانند چراغ ضد انفجار سیاگ CEAG نیز از محصولات موجود در بازار می باشند.

در ادامه به بررسی انواع چراغ ضد حرارت و ضد انفجار بر اساس ویژگی های مختلف می پردازیم :

انواع چراغ بر اساس کلاس یا منطقه بندی

از نظر کلاس این چراغ ها را می توان به چراغ ضد انفجار در منطقه مستعد zone 1 و در منطقه مستعد zone 2 تقسیم بندی کرد. کلاس بندی این چراغ ها بد نیست بدانید که در مناطق مستعد خطر حاوی گازهای شیمیایی انجام می شود. به طور مثال منطقه زون 1 محیطی است که تحت شرایط عادی امکان دارد در آن گاز و یا جو قابل انفجاری ایجاد شود. منطقه زون 2 محیطی کم خطرتر است که در شرایط عادی مخلوطی از گاز یا هوای قابل انفجار در آن وجود ندارد ولی احتمال پدید آمدن آن هست.

انواع چراغ بر اساس لامپ استفاده شده

در یک دسته بندی دیگر چراغ های ضد انفجار بر اساس لامپ هایی که داخلشان استفاده می شود تقسیم بندی شده اند :

چراغ ضد انفجار چراغ ضد حرارت

  • چراغ ضد انفجار با لامپ بخار سدیم که معمولا نور این لامپ ها زرد است و در مکان هایی با تردد کم افراد نصب می شوند.
  • چراغ ضد انفجار با لامپ بخار جیوه که نور این لامپ ها نیز زرد است و برای روشنایی معابر کاربرد گسترده دارد.
  • چراغ ضد انفجار با لامپ متال هالید که نور این لامپ ها مایل به سفید است و در فضاهای مختلف کاربرد دارد.
  • چراغ ضد انفجار با لامپ فلورسنت که این چراغ ها کاربرد وسیع و گسترده ای در مناطق مستعد انفجار مثل صنایع نفت و گاز و یا به عنوان روشنایی در تجهیزات آتش نشانی و هشدار دهنده دارند.
  • چراغ ضد انفجار ال ای دی که معمولا دوام بالاتر و مصرف انرژی کمتری نسبت به نوع دیگر این چراغ ها دارند.

انواع چراغ بر اساس نوع نصب و کاربرد

چراغ های ضد انفجار معمولا بر اساس ویژگی های مختلفی دسته بندی می شوند. این دسته از محصولات از روشنایی های خاص می باشند که نوع ضد انفجار صنعتی و کارگاهی بیشتر در کارخانه ها، سوله ها، آزمایشگاه ها، صنایع مختلف و غیره مورد استفاده قرار می گیرند. یکی دیگر از انواع این چراغ های خاص چراغ ضد حرارت است که در فضاهایی با دمای بالا مورد استفاده قرار می گیرند و می توان از عدم خرابی و یا امنیت استفاده از این چراغ ها در محیط اطمینان داشت.

یکی از انواع دسته بندی ها از نظر کاربرد و یا نحوه نصب این چراغ ها است که در انواع زیر تولید می شوند.

چراغ ضد حرارت و ضد انفجار دیواری

چراغ دیواری ضد انفجار همانطور که از نامش مشخص است به صورت دیواری نصب می شود. چراغ های تونلی نیز می توانند در این دسته قرار گیرند. برای نصب چراغ های ضد انفجار به صورت های مختلف می توان از تجهیزات نصب مختلف استفاده کرد به طور مثال در برخی مدل ها پایه ای لازم است تا چراغ به دیوار نصب گردد.

چراغ ضدانفجار دیواری

چراغ ضد انفجار خیابانی

چراغ خیابانی ضد انفجار می تواند با انواع مختلف لامپ مورد استفاده قرار گیرد و در صنایع مختلف نفت، گاز و پتروشیمی که امکان احتراق وجود دارد به کار رود. این چراغ ها نیز دارای بدنه های مستحکم و مقاومی می باشند که در برابر عوامل مختلف آب و هوایی مقاومت بالایی دارند.

چراغ آویز ضد انفجار

چراغ آویز ضد انفجار می تواند در معادن، پالایشگاه های نفتی، صنایع پتروشیمی، جایگاه های سوخت و هرجایی که مستعد انفجار است به کار رود. این چراغ های آویز را معمولا برای تامین روشنایی عمومی به کار می برند. ساختمان داخلی آنها به این گونه است که ساختاری ضد لرزش دارند و در مکان هایی با لرزش و فرکانس های مختلف می توانند به کار روند. همچنین بدنه این چراغ ها به گونه ای طراحی شده است که IP66 هستند و ضدخش، ضد خوردگی، ضد ضربه و رطوبت می باشند.

چراغ ضد انفجار آویز

چراغ دستی یا قابل حمل ضد انفجار

چراغ های دستی ضد انفجار برای ایجاد روشنایی به صورت دستی مورد استفاده قرار می گیرند و در ساختمان آنها معمولا از لامپ های هالوژن، کم مصرف و ال ای دی استفاده می شود. این چراغ ها معمولا دارای بدنه ای از جنس آلومینیوم سبک هستند و دسته و قلاب پلاستیکی دارند.

ویژگی هایی که یک چراغ ضد انفجار باید داشته باشد چیست ؟

دوام و مقاومت بالا یکی از ویژگی های اصلی چراغ های ضد حرارت و ضد انفجار است. این امر سبب می شود شما با یک بار هزینه کردن بتوانید هزینه های مربوط به نگهداری، تعویض و تعمیر این چراغ ها را کاهش دهید.

چراغ های ضد انفجار باید قابلیت حمل داشته باشند در واقع قاب قوی و لنزهای شیشه ای ضخیم این چراغ ها کمک می کند در برابر لرزش مقاومت بالایی داشته باشند و حتی می توان این چراغ ها را توسط وسایل حمل و نقل از جایی به جای دیگر بدون آسیب دیدن منتقل کرد.
در انتخاب چراغ های ضد انفجار باید به نوع لامپشان توجه نمایید. مثلا نوع ال ای دی می تواند در هزینه های شما صرفه جویی کرده و گرمای کمتری را تولید نماید.

اجزای چراغ ضد انفجار و ضد حرارت

برای خرید چراغ ضد انفجار با برندهای مختلف ایرانی و خارجی همچنین جهت اطلاع از قیمت چراغ ضد حرارت و ضد انفجار کارگاهی و صنعتی می توانید در همین بخش از سایت لایت هوم محصولات مختلف را مشاهده کرده و خرید خود را انجام دهید.

چراغ ضد انفجار و ضد حرارت
اعمال فیلتر