کانال تلگرام
اینستاگرام
تماس با ما
تماس با ما
new menu

3 و 4 آذر ماه (Black Friday) بزرگترین حراج سال دی سی ای کالا و لایت هوم را از دست ندهید!

شماره تلفن: (20 خط - داخلی 208 و 207 و 206) 02177225747 -02177188850- (تلگرام)22 و 09016102521
کلید و پریز
روشنایی
کلید مینیاتوری ومحافظ جان
داکت و ترانکینگ

کلید مینیاتوری - کلید محافظ جان - کنتاکتور

367 محصول وجود دارد

کلید مینیاتوری ، کلید محافظ جان و کنتاکتور

امروزه در سیستم های برق کشی یک ساختمان به مبحث ایمنی و حفظ جان توجه زیادی می شود که در همین راستا از وسایل مختلفی برای تامین اصول امنیتی در مدارهای الکتریکی و برق کشی یک ساختمان استفاده می شود یکی از این وسایل کلید مینیاتوری ها هستند که مدارهای الکتریکی را در برابر جریان غیرمجاز محافظت می نمایند به این صورت که اگر جریانی بیش از جریان اسمی یک مدار از فیوز بگذرد ، برای حفظ امنیت و جلوگیری از اتصالی این وسیله جریان برق را قطع می کند و باعث می شود اجزای دیگر مدار آسیب نبینند. در تمامی سیم کشی های ساختمانی فیوز مینیاتوری (کلید مینیاتوری) از المان های اصلی است که جلوی اتصالی در مدار جریان برق را می گیرد با قطع جریان از آسبی رسیدن به سایر وسایل جلوگیری می کند. در سایت لایت هوم امکان خرید اینترنتی و ارائه لیست قیمت به روز از فیوزهای مینیاتوری، کلیدهای محافظ جان، کلیدهای مینیاتوری و انواع کنتاکتور برای شما فراهم است همچنین می توانید با خرید جعبه فیوز تمامی این تجهیزات را به صورت منظم در یک فضا داشته باشید تا هر زمان مشکلی ایجاد شد مستقیم به سراغ جعبه فیوز ساختمان بروید.

  

کلید مینیاتوری  

کلید مینیاتوری از نظر سرعت عملکرد به دو دسته فیوزهای کندکار و تندکار تقسیم می شوند:

فیوزهای کندکار : این نوع از فیوزها در برابر عبور جریان واکنش ملایم تری دارند و برق را دیرتر قطع می کنند ، از این فیوزها در مدارهای موتوری استفاده می شود.

فیوزهای تندکار : این نوع از فیوزها در زمان کمتری جریان برق را قطع می کنند بنابراین در مصارف روشنایی بیشتر استفاده می شوند.

در یک تقسیم بندی دیگر فیوزها از نظر ساختار نیز به فیوزهای گروهی ، پیچی ، مینیاتوری و غیره تقسیم می شوند که در زیر به معرفی یک گروه از آنها به نام کلیدهای مینیاتوری می پردازیم.

کلید مینیاتوری یا فیوز مینیاتوری

کلید مینیاتوری یا فیوز مینیاتوری با نام Miniature Circuit Breaker که اختصارا MCB نامیده می شود یکی از وسایلی است که در سیستم های برق کشی استفاده می شود و می تواند مدار را در برابر جریان اضافه ای که وارد سیستم می شود محافظت نماید ، کلید مینیاتوری از دو روش برای برای انجام وظیفه خود استفاده می نماید :

1-عملکرد بی متالی

در این مکانیزم فیوز مینیاتوری از یک فلز بیمتال برای تشخیص جریان اضافه استفاده می نماید به این صورت که در اثر عبور جریان مدت دار بیش از جریان لازم کلید مینیاتوری عمل کرده و جریان برق را قظع می نماید در این صورت از بروز مشکلات بعدی جلوگیری می شود.

2-عملکرد سیم پیچ

در این مکانیزم تشخیص میزان جریان به عهده یک سیم پیچ با تعداد دور کم و قطر زیاد است که در این صورت نیز با وارد شدن جریانی بیشتر از جریان لازم برای مدار ، فیوز مینیاتوری عمل کرده و جریان را قطع می نماید.

  

کلید مینیاتوری 

انواع کلید مینیاتوری (فیوز مینیاتوری یا فیوز برق)

کلید مینیاتوری به تیپ های مختلفی تقسیم می شود نوع B که برای مصارف روشنایی مورد استفاده قرار می گیرد ، نوع C که کلید مینیاتوری موتوری نام دارد و معمولا در صنعت استفاده می شود ، نوع D که فیوز مینیاتوری ترانسفورماتوری نام دارد که در موارد خاص صنعتی از آن استفاده می شود ، نوع K که فیوز مینیاتوری قدرت نام دارد و معمولا در موتورها استفاده می شود و همچنین نوع Z که یک کلید مینیاتوری بسیار حساس است. در ادامه به توضیح کامل تری از هرکدام از این کلیدهای مینیاتوری می پردازیم.

فیوز مینیاتوری نوع :

کلید مینیاتوری نوع B معمولا در مصارف خانگی و روشنایی کاربرد دارند ، این کلیدها زمانی که جریان اضافه بین 3 تا 5 برابر جریان لازم برای مدار باشند در زمان مشخصی برق را قطع می کنند و حساسیت آنها به گونه ای است که برای کاربردهای عادی خانگی مناسب هستند که به آنها فیوز مینیاتوری تندکار نیز گفته می شود.

فیوز مینیاتوری نوع :

نام دیگر این فیوزها کلیدهای مینیاتوری موتوری است که بیشتر کاربرد صنعتی دارند و هنگامی که جریان اضافه بین 5 تا 10 برابر جریان نامی باشد طی زمان مشخصی مدار را قطع می کنند ولی زمان قطع شان از تیپ B بیشتر است بنابراین این کلیدها به فیوز مینیاتوری کندکار نیز معروف هستند.

کلید مینیاتوری نوع :

کلید مینیاتوری نوع D ترانسفورماتوری نام دارد که برای مصارف صنعتی خاص مثلا مولدهای اشعه ایکس یا ترانسفورماتورها استفاده می شود این نوع از کلیدهای مینیاتوری در زمانی که  جریانی بین 10 تا 20 برابر جریان نامی وارد مدار شود در زمان مشخصی مدار را قطع می کند ولی زمان قطع آن از بقیه تیپ ها بیشتر است.

کلید مینیاتوری نوع :

این نوع از کلید مینیاتوری نوع قدرت نام دارد که در ترانسفورماتورها ، موتورها و مدارات قدرت قابل استفاده است ، این نوع از کلیدهای مینیاتوری هنگام به وجود آمدن اضافه بار به سرعت جریان را قطع می کند و حد جریان برای قطع کمتر از تیپ های دیگر است.

فیوز مینیاتوری نوع :

فیوز مینیاتوری نوع Z نسبت به تیپ های دیگر دارای حساسیت بیشتری است و در مدت زمان کوتاهی با افزایش میزان جریان ، برق را قطع می کند در واقع در صورت بروز خطا در سیستم برقی عملکرد سریع تری نشان می دهد بنابراین در مدارهایی با حساسیت بالا استفاده می شود.

   

کلید محافظ جان 

کلید محافظ جان یا جریان نشتی

کلید محافظ نشتی جریان یا کلید محافظ جان با نام اختصاری RCCB شناخته می شود که وجود این کلید در مدارهای الکتریکی باعث می شود تا هنگام وقوع هر مشکلی در سیستم های الکتریکی خانگی یا صنعتی جریان برق قطع شود و از بروز خطرات احتمالی جلوگیری می کند.

همانطور که می دانید در حالت عادی مدارهای الکتریکی جریان رفت با جریان برگشت برابر است اما اگر به هر دلیلی جریان بین سیم فاز و نول اختلاف داشته باشد کلید محافظ جان عمل می کند و از بروز آتش سوزی یا برق گرفتگی جلوگیری می نماید باید توجه کنید در صورتی که میزان جریان در دو سیم فاز و نول متفاوت می باشد ممکن است این اختلاف به دلیل اتصال بدنه یکی از دستگاه های الکتریکی باشد که در آن جریان الکتریکی به جای برگشتن از راه سیم نول از راه زمین به منبع برمی‌گردد و احتمال برق گرفتگی برای کسی که با دستگاه تماس پیدا کند وجود دارد که اصطلاحاً می‌گویند جریان نشت پیدا کرده است ، کلید محافظ جان در این حالت خطر برق گرفتگی را از بین می برد.

کلید محافظ جان یا کلید جریان نشتی به گونه ای طراحی شده است که در صورت نشتی جریان برق ، قبل از اینکه بخواهد آسیبی به انسان وارد کند جریان را قطع می نماید البته توجه کنید که کلیدهای محافظ جان برای قطع مدار در زمان اتصال کوتاه یا زمانی که جریان برق بیشتر از میزان جریان مورد نیاز سیستم باشد طراحی نشده اند ولی انواع خاصی از کلیدهای محافظ جان وجود دارند که علاوه بر جریان نشتی به اضافه بار هم واکنش نشان می دهند.

کلید محافظ جان یا کلید محافظ نشتی جریان همانند کلیدهای مینیاتوری دارای تیپ های مختلفی می باشند که در زیر به صورت مختصر با انواع آنها آشنا می شویم.

کلید جریان نشتی تیپ AC :

این نوع از کلید محافظ جان می تواند جریان های نشتی با شکل موج AC را تشخیص می دهد و به صورت دوپل و چهارپل در دسترس است و رنج جریان آن از 16 تا 125 آمپر است.

  

کلید محافظ جان سری ac 

کلید محافظ جان تیپ :

کلیدجریان نشتی تیپ A قابلیت تشخیص جریان با شکل موج AC و موج مستقیم DC را دارد که در دونوع دوپل و چهارپل تولید می شود و جریان نامی آن از 16 تا 80 آمپر می باشد.

  

کلید محافظ جان سری a 

کلید محافظ جان تیپ :

کلید جریان نشتی نوع Bقابلیت تشخیص جریان نشتی با شکل موج متناوب AC و موج مستقیم DC را تا فرکانس 1 مگاهرتز را دارد و رنج جریان آن از 16 تا 125 آمپر است.

  

کلید محافظ جان سری b

 

کنتاکتور

یکی دیگر از کلیدهایی که وجود آن در مدارهای الکتریکی ضروری است کلید کنتاکتور می باشد، کنتاکتور یک کلید کنترل شونده به صورت الکتریکی است که شباهت زیادی به رله دارد با این تفاوت که کنتاکتور برای کاربردهای آمپربالا استفاده می شود.

کنتاکتورها در اندازه های مختلفی موجود هستند به طور مثال کنتاکتورهای کوچک توانایی قطع تنها یک آمپر را دارند و کنتاکتورهای بزرگ که توانایی قطع ولتاژها و آمپراژهای بالا را دارند در واقع کنتاکتور ها برای کنترل بارهای مختلف الکتریکی اعم از الکتروموتورها ، بانک های خازنی ، مدارات روشنایی و سایر تجهیزات الکتریکی استفاده می شوند.

  

کنتاکتور

 

به صورت کلی کنتاکتور ها کاربردهای عمومی دارند و در تابلوهای برق ، صنایع سیمان و نفت و صنایع مخابرات استفاده می شوند و از نظر ساختاری دارای چهار بخش هستند. تیغه اصلی کنتاکتور که دارای دو بخش تیغه های فرمان و تیغه های قدرت می باشند ، تیغه های قدرت وظیفه هدایت جریان الکتریکی را به عهده دارند و تیغه های فرمان همانطور که از نامشان مشخص است در مدار فرمان به کار می روند. بوبین بخش دیگری از یک کنتاکتور است که در واقع هسته مغناطیسی سیم پیچی شده است و نیروی لازم برای بخش های مختلف را فراهم می آورد. بخش محفظه یک کنتاکتور از قسمت های هادی و خطرناک کنتاکتور محافظت می کند و برای حفظ جان کسانی است که با این وسیله سروکار دارند. رله حرارتی نام یکی دیگر از اجزای کنتاکتور است که وظیفه آن حفاظت از بارهایی است که به کنتاکتور بسته می شود در واقع زمانی که ولتاژ یا جریان ورودی به کنتاکتور کم و زیاد شود رله حرارتی عمل کرده و از صدمه زدن به بار الکتریکی جلوگیری می نماید. تمام این وسایل برای حفظ امنیت و بالا بردن ایمنی در یک مدار یا سیستم الکتریکی می باشند.

برای خرید کلید مینیاتوری و یا اطلاع از قیمت کلید مینیاتوری به سایت لایت هوم مراجعه نمایید تا بتوانید ضمن کسب اطلاعات لازم با انواع کلید مینیاتوری، محافظ جان و کنتاکتور برندهای کانل، هیوندای، ویسنا، شیله، بوش، AEG، لگراند، اشنایدر، LS و ویکو آشنا شوید تا متناسب با بودجه و کیفیت مورد نظرتان آنها را انتخاب و خریداری نمایید.

منبع : واحد تحقیق و توسعه لایت هوم

( کلید مینیاتوری، کلید محافظ جان، کنتاکتور جریان نشتی فیوز برق )

فیلتر کردن محصولات

آمپر v

کلید مینیاتوری - کلید محافظ جان - کنتاکتور