برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.

نورپردازی اماکن تفریحی

برای درخواست طراحی نورپردازی پروژه کلیک کنید

نورپردازی محیط های تفریحی

اگر بخواهیم یکی از تاثیرگذارترین عوامل را در طراحی هر محیط مد نظر قرار دهیم یکی از آنها قطعا نورپردازی فضا می باشد که با استفاده از المان های مختلف روشنایی و با در نظر گرفتن معیارها و عوامل خاص انجام می شود. حال این نورپردازی می تواند در برخی فضاها نقشی اساسی و غیر قابل انکار ایجاد کند به طور مثال نورپردازی اماکن تفریحی از اصول مهم طراحی این محیط ها به شمار می آید و نقش برجسته ای در جلب نظر افراد مختلف در گروه های سنی متفاوت دارد. اماکن تفریحی همانند سالن های سینما، شهر بازی ها و سالن های کنسرت هرکدام با معیارهای خاصی نورپردازی می شوند و باید به انواع چراغ هایی که برای این محیط ها استفاده می شوند توجه کرد.

نورپردازی اماکن تفریحی می تواند جلوه و جذابیت خاص و خارق العاده ای را در فضا ایجاد کند به طور مثال یک شهربازی را در حالت خاموش تصور کنید شاید هیچ جذابیت بصری برای افراد و به خصوص کودکان ایجاد نکند. حال شهربازی با همان وسایل ثابت زمانی که به درستی نورپردازی شده باشند می توانند در شب زیبایی منحصر به فردی ایجاد کرده و از طرفی نظر افراد مختلف را جلب نمایند. استفاده از چراغ های رنگی و چشمک زن همواره تصویری زیبا را از یک شهربازی در ذهن ما ایجاد می کند.

نورپردازی اماکن تفریحی

بررسی اصول نورپردازی اماکن تفریحی به صورت کلی

نورپردازی مناسب در اماکن تفریحی می تواند در کاربری و زیبایی فضا تاثیر به سزایی داشته باشد. از سوی دیگر با نورپردازی درست و اصولی اهدافی که جهت استفاده از این محیط ها تعیین شده است به راحتی محقق می گردد. یکی از نکاتی که در انتخاب چراغ های مناسب برای نورپردازی اماکن تفریحی باید در نظر گرفته شود، سرپوشیده یا روباز بودن آنها است به طور مثال در یک سالن سینما یا کنسرت می توان تم رنگی صندلی ها و فضا را نیز برای انتخاب المان های نورپردازی مورد توجه قرار داد.

در نورپردازی اماکن تفریحی چه در محیط های باز مثل پارک های بازی یا شهربازی ها، چه در محیط های بسته همانند سالن های سینما و کنسرت یا شهربازی های سرپوشیده دو نوع روشنایی باید در نظر گرفته شده و اجرا شود.

نورپردازی سالن سینما

1.روشنایی عمومی که به صورت کلی به نورپردازی فضاهای عمومی و تامین نور اصلی گفته می شود. مثلا یک سالن کنسرت را در نظر بگیرید که دارای یک بخش اصلی سالن می باشد که صندلی ها در آنجا قرار گرفته اند و باید با نور عمومی تامین روشنایی شود. بخش دیگر صحنه کنسرت است که دیگر نیازمند نورپردازی با ابزار تخصصی می باشد.

2.روشنایی تخصصی که همان نورهای خاص برای تامین جلوه های روشنایی در هر محیط می باشد. در مثال بالا بخش صحنه یا سن کنسرت می تواند با نورهای تخصصی مثل نورافکن ها و لیزرهای خاص نورپردازی شود.

نورپردازی سالن نمایش

نورپردازی سالن های سینما و کنسرت

اگر در یکی از تجربه های سینما رفتن خود توجه کرده باشید می بینید نورپردازی سالن سینما یا کنسرت در سطوح مختلفی انجام شده است. بخشی از نوپردازی در قسمت های ورودی به سالن می باشد که راهنمای افراد در وارد شدن به سالن و نشستن روی صندلی ها می باشد. یکی دیگر از بخش ها، نورپردازی پله های سالن است که معمولا با استفاده از چراغ های زیرپله ای یا چراغ های دفنی انجام می شود. حال به صورت کلی به بررسی اصول نورپردازی سالن های سینمایی و کنسرت ها می پردازیم :

نورپردازی سالن کنسرت

- ایجاد روشنایی محیطی

نور عمومی که در سالن کنسرت و سالن سینما استفاده می شود معمولا نباید به اندازه ای زیاد باشد که هنگام ورود به سالن چشم افراد را آزار دهد. بهتر است در این فضاها از نورهای ملایم آبی یا زرد استفاده کرد. همچنین باید به این نکته توجه کرد که در زمان شروع اجرا نور سالن باید کاملا خاموش شده و تنها برای عبور و مرور افراد یک نور ملایم در نظر گرفته شود.

برای ایجاد روشنایی محیطی می توانید هم از چراغ های دیواری استفاده نمایید و هم چراغ های سقفی می تواند گزینه ای مناسب برای این محیط ها باشد.

نورپردازی سینما

- استفاده از دیوارکوب ها

از آنجایی که نور سالن سینماها باید ملایم باشد بنابراین نورپردازی با کمک دیوارکوب های دکوراتیو می تواند هم زیبایی خاصی به محیط بخشد و هم از طرفی نوری که در محیط منتشر می کنند رو به پایین بوده و از ایجاد مزاحمت و آزار چشمی برای افراد جلوگیری می کند.

- ترکیب سطوح مختلف نور

بهتر است در یک سالن از سطوح مختلف نورپردازی استفاده نمایید به طور مثال : از چراغ های سقفی برای روشنایی کلی محیطی استفاده کنید. روشنایی های دیواری را برای ایجاد نوری ملایم در اطراف سالن به کار ببرید. همچنین بخشی را برای نورپردازی های خاص و نقطه ای در نظر بگیرید که می تواند شامل استفاده از پروژکتورها و یا نورهای لیزری در صحنه نمایش باشد.

نورپردازی صحنه نمایش

نورپردازی شهربازی

نورپردازی شهربازی از مهم ترین بخش های آن است که می تواند جذابیت فضا را دو چندان نماید. البته نورپردازی در این محیط مبحثی کاملا پیچیده است و نیاز به برنامه ریزی کاملا حرفه ای و تخصصی دارد. وقتی شما به یک شهربازی وارد می شوید در واقع باید به دنیای جذاب دیگری منتقل شوید. از همین رو تنها استفاده از لامپ ها و روشنایی های ساده نمی تواند این روشنایی را تامین کند بلکه باید تلاش نمود صداها و چراغ ها همگام شوند و ایجاد جذابیت بصری نمایند. از سوی دیگر استفاده از نورهای چشمک زن با رنگ های تند یکی از المان هایی است که در شهربازی ها می تواند توجه افراد را جلب کند.

در نورپردازی اماکن تفریحی و بازی ترکیب وسایل و عناصر بصری، صوتی و حسی می تواند تمامی حواس افراد را متوجه خود ساخته و تجربه ای جالب را ایجاد کند. از سوی دیگر در نورپردازی فضاهای باز در شهربازی ها شما باید از چراغ هایی استفاده نمایید که در برابر عوامل طبیعی هم چون باد و باران، گردوخاک و شستشو مقاوم باشند زیرا قرار است دائما در فضای باز قرار گیرند پس باید درجه حفاظت بالایی داشته باشند.

نورپردازی شهربازی

از چراغ های رایجی که در نورپردازی شهربازی استفاده می شود ریسه های ال ای دی است که قابلیت کنترل ویدیویی دارند و می توانند نوشته ها و تصاویر مختلفی را در سطوح متفاوت ایجاد نمایند. توجه نمایید که تجهیزات نورپردازی در فضای شهربازی ها باید حتما قابل دسترس بوده تا امکان تعمیر و یا تعویض تجهیزات وجود داشته باشد.

ادامه مطلب
سوالات متداول
<
>
اینستاگرام
آخرین مطالب اینستاگرام لایت هوم
نمی‌توان به اینستاگرام متصل شد یا شما اجازه دسترسی به رسانه‌ها در اینستاگرام را ندارید.
رسانه‌ای پیدا نشد
لوله و برق اتصالات
لوازم چاه ارت
کلید و پریز
سیم و کابل
سینی کابل
روشنایی
کلید مینیاتوری و محافظ جان
هواکش و تهویه
داکت و ترانکینگ
تابلو برق
لوازم جانبی
دوربین مداربسته
جک درب پارکینگی
آیفون تصویری
خانه هوشمند
مجله خبری لایت هوم

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به حساب کاربری