برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.

نورپردازی اماکن مذهبی و زیارتی

نورپردازی اماکن مذهبی و زیارتی

مبحث نورپردازی و پایداری اماکن مذهبی از جمله مسائل پر اهمیت و خاص می باشد. امروزه این امر مهم به واسطه افزایش بصری اماکن مذهبی و زیارتی اهمیت مضاعفی یافته است. از آنجایی که هدف از نورپردازی اماکن مذهبی و زیارتی تنها روشن نمودن آن نیست، باید به این امر چیره بود که استفاده از نور با در نظر گرفتن زمان و مکان و با داشتن خلاقیت های بیشتر و همچنین به کارگیری تکنیک های به روز وکاربردی بهتر نور به عنوان عنصری تاثیر گذار و ابزاری برای توسعه هرچه بیشتر و فراگیرتر رابطه بشر امروزی با عالم عرفانی می باشد. لذا با این رویکرد، نور از انحصار توجه صرف به زیباسازی رها شده و باید آن را به عنوان عنصری جذاب در ایجاد پیوند بین انسان امروز و اماکن مذهبی در نظر گرفت.

+
روشنایی مورد استفاده : پروژکتور نورپردازی نمامشاهده محصولات بیشتر
+
روشنایی مورد استفاده : چراغ دفنیمشاهده محصولات بیشتر
نورپردازی اماکن مذهبی

اهمیت نور پردازی امکان مذهبی 

این فلسفه نوری که برای رسیدن به نتیجه مورد نظر در نورپردازی اماکن مذهبی و زیارتی لازم است، با استفاده از یافته های روانشناسی ادراک به مفهوم روشنایی این اماکن متبرکه دست یافته و سپس با استفاده از فیزیک و فوتومتری به ترتیب به نوع بهینه چراغ و سیستم روشنایی می رسیم.نورپردازی این اماکن مقدس بسیار قابل تامل بوده و نیاز به یک طراحی منحصر به فرد دارد. فضاهای مذهبی از مسجد و کلیسا و کنیسه گرفته تا فضاهایی به مراتب کوچک تر مثل حسینیه ها و نمازخانه های محلی و ... هر کدام ویژگی های مخصوص به خود را دارند.با دقیق شدن بر روی روشنایی این فضاها در می یابیم که تمامی نورپردازی ها به طور عموم چهار هدف اصلی را دنبال می کنند: و این اهداف به ترتیب نور کافی جهت فعالیت های موضوعی، آسایش و آرامش، امنیت و ایجاد فضای خوب بصری و معنوی می باشد.

+
روشنایی مورد استفاده : لوستر و آویزمشاهده محصولات بیشتر
چراغ اماکن مذهبی

عوامل مهم در نورپردازی اماکن زیارتی و مذهبی

آنچه در نورپردازی این فضاها باید به آن توجه نمود علاوه بر معماری ویژه هر مکان، درک موضوعی و فرهنگی خاص نورپردازی این اماکن است. در اینجا باید رویکردی اتخاذ شود که برای هر فضا جداگانه با توجه به نتیجه مورد نظر نورپردازی خاصی انجام شود. در اماكن مذهبي از جمله كليساها، مساجد و معابد نور انسان را رها مي سازد از عالم ماده او را به عالم معنا مي برد كه داراي ارزش نمادين بوده به همين دليل است كه، نور در دين هاي مختلف جايگاه والایی دارد. برای همین حتما برای نورپردازی هر کدام از این مکان ها به طور جداگانه نیاز به دانش، علم، نیروی متخصص و همچنین آشنایی و شناخت کامل آن ادیان می باشد. زیرا هر کدام از این مکان های مذهبی گرایش های دینی خود را دارند. به طور مثال بعضی از این ادیان باید در مکانی که مشغول عبادت و راز و نیاز هستند، نور و روشنایی زیادی وجود داشته باشد و در مقابل بعضی از ادیان در آن محل متبرکه باید از نور ملایم و بدون خیرکی بهره ببرند. بنابراین برای رسیدن به آن آرامش و امنیت فکری نیاز به نورپردازی متفاوت است.

+
روشنایی مورد استفاده : ریسه ال ای دیمشاهده محصولات بیشتر
+
روشنایی مورد استفاده : چراغ خیابانیمشاهده محصولات بیشتر
روشنایی اماکن مذهبی

نورپردازی در بناهاي مذهبي چقدر موثر می باشند؟ 

هدف از اين پژوهش شناخت نور و ترويج خلاقيت هنري براي بالا بردن حس معنوي مي باشد. جايگاه نور در اديان مختلف و نحوه استفاده از نور در نظريه هاي معماران كه در اين زمينه فعالیت دارند متفاوت است. نقش نورپردازی در اماکن مذهبی مختلف براي درک بهتر از نور در اين بناهاي مذهبي ايجاد شده، اين به اين معنا می باشد كه نور در معماري بناهاي مذهبي با مهارت هاي استادكاران، علاوه بر روشن كردن فضا نقش پيام رساني توحيدي و تبليغ انديشه معنوي را نیز به همراه دارد و زمينه مناسبي را براي برگزیدن مناسب ترین نورپردازی در اين بناهاي مذهبي در اختیار مهندسان و معماران قرار می دهد.

+
روشنایی مورد استفاده : چراغ دیواریمشاهده محصولات بیشتر
چراغ و لوستر

چه نوع روشنایی برای این اماکن مذهبی و معنوی مناسب است؟

همان طور که در بالا اشاره شد، چون نورپردازی هر کدام از مکان های مقدس متفاوت است. بنابراین  وسیله نوردهی آن نیز مختلف می باشد. از جمله روشنایی های مهم و رایج که در این اماکن استفاده می شود می توان به لوستر های آویز، لوستر های سقفی، چراغ های دیوار کوب، نور های مخفی، ریسه، پروژکتور، وال واشر، لامپ ال ای دی یا فلورسنت و... اشاره کرد. نکته ای که در انتخاب هر کدام از روشنایی های ذکر شده باید مورد توجه قرار گیرد عمر بسیار طولانی و مصرف انرژی مناسب است که موجب نیاز کمتر به تعمیر و نگهداری گردد. زیرا در این اماکن رسیدگی به این امور نسبت به رفت و آمد عموم و ارتفاعات بلند اکثر این بناها کاری بسیار سخت و مشقت بار است. بنابراین در ابتدای امر انتخاب صحیح و اصولی تامین نور بسیار مهم واساسی می باشد.

ملاحظات نورپردازی برای مکان های مذهبی

اگر در اماکن مذهبی و دینی افراد تمایل به نشستن در یک منطقه خاص را دارند بهتر است در این ضمینه از نور متمرکز برای روشن کردن آن ناحیه استفاده شود، و یا اگر بخشی از مراسم یا خدمات با استفاده از نور وسیع و گسترده بهتر به نظر می رسد باید از یک نور با شار نوری فراوان و پهنای وسیع برای روشنایی بهره گرفت. همین طور یکنواختی یک قسمت از مکان عبادت را می توان با یک افکت نورپردازی خاص مانند: یک پرژکتور برطرف کرد. پس با در نظر گرفتن هر قسمت، می توان از نور مناسب بهره مند شد.

شما خریداران و همراهان گرامی نورپردازی مکان های مذهبی و زیارتی می توانید جهت خرید و یا اطلاع از قیمت انواع چراغ، لوستر، پروژکتور، وال واشر و ... به سایت لایت هوم مراجعه فرمایید.

ادامه مطلب
سوالات متداول
<
>
پنکه رومیزی دمنده مدل Haleh سایز 30 پنکه رومیزی دمنده مدل Haleh سایز 30 1,030,000 تومان 999,100 تومان
پنکه سقفی سه پره لونا مدل 112 پنکه سقفی سه پره لونا مدل 112 2,200,000 تومان 2,090,000 تومان
حشره کش برقی 2x10 وات صاعقه مدل SA210 حشره کش برقی 2x10 وات صاعقه مدل SA210 3,575,000 تومان 3,289,000 تومان
پنکه سه در یک البرز پنکه سه در یک البرز 2,830,000 تومان 2,688,500 تومان
پنکه سقفی لونا مدل 102 پنکه سقفی لونا مدل 102 2,250,000 تومان 2,137,500 تومان
پنکه سقفی سه پره البرز مدل CF-90 پنکه سقفی سه پره البرز مدل CF-90 2,300,000 تومان 2,185,000 تومان
<
>

فروش ویژه

تلفن تماس

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به حساب کاربری